Hibiskus Te Økologisk
Denne økologisk hibiscusthe byder på en frugtig, forfriskende smag med toner af citrus og røde bær. Velegnet til daglig brug, både varm og kold. En alsidig urtete uden tilsætningsstoffer.
- Dybrød urtete med en frisk, frugtagtig smag
- Alsidig i brug som varm te, iste eller som base for mocktails.
- Koffeinfri og egnet til ethvert tidspunkt på dagen, også om aftenen
Hibiscus Thee Økologisk er en alsidig te lavet af roselle-planten. Takket være den dybrøde farve, frugtagtige smag og friske duft er denne forfriskende te en ideel tørstslukker til ethvert tidspunkt på dagen.
Hvad er hibiscus te?
Hibiscus te laves af tørrede hibiscusblomster, nærmere bestemt blomsterkalkene fra Hibiscus sabdariffa, også kendt som roselle. Denne plante vokser i Asien, Afrika og Mellemøsten. Blomsterne høstes, tørres og bruges som basis for urteteer. I forskellige kulturer er denne drik kendt som bissap eller zobo, hvor både blade og blomster har været brugt i århundreder.
Brug og anvendelser
Du kan brygge hibiscusthe ved at lade blomsterne trække 5 til 10 minutter i varmt vand omkring 90 grader. Lad teen derefter trække kort. En mængde på 1 til 3 gram blomsterblade anbefales pr. 200 gram vand.
Denne urtete har en frisk-syrlig smag med toner af røde bær og citrusfrugter som citron og appelsin. Tilsæt eventuelt en skive citron eller honning. Du kan drikke hibiscus te både varm og kold.
-
Brug i tekanden til dagligt brug.
-
Combiner med mynte, hyben eller andre urter for varierende smagsnuancer.
-
Velegnet til iste, mocktails og andre drikkeanvendelser.
-
Kan også bruges som naturligt farvestof på grund af den røde farve
Egenskaber ved hibiscus sabdariffa te
Denne urtete er lavet uden tilsætninger og passer ind i et varieret drikkemønster. Hibiscus hjælper ved træthed*, understøtter energiniveauet* og vedligeholdelsen af en sund fordøjelse*. Derudover indeholder hibiscus antioxidanter som C-vitamin. Det skal dog nævnes, at der ved tørreprocessen er meget lidt tilbage af disse i selve teen.
Drik maksimalt 2 til 3 kopper om dagen og kontakt læge ved tvivl, især hvis du tager medicin, har lavt blodtryk eller ammer. Denne produktside er informativ og udgør ikke medicinsk rådgivning.
Bemærk:
Dette produkt må ikke anvendes som erstatning for en sund livsstil og en afbalanceret og varieret kost.
Ved videresalg af dette produkt skal forbrugeren informeres om den maksimale dosering af produktet.
* Sundhedsanprisningerne i denne tekst afventer stadig godkendelse fra Europa-Kommissionen.
Forskellen mellem grøn te og hibiscus te
Grøn te kommer fra bladene af teplanten og indeholder koffein, mens hibiscus er en urtete lavet af blomster og er koffeinfri, ideel som forfriskende tørstslukker om aftenen. Grøn te har en subtil, nogle gange bitter, rig smag, mens hibiscus har en frisk og let syrlig smag.
Hvorfor økologisk hibiscus te fra Vehgroshop?
Disse hibiscusblomster er rene ingredienser uden tilsætninger og er økologisk dyrket med respekt for natur og miljø. Blomsterne høstes omhyggeligt med fokus på økologisk balance. Kvaliteten kontrolleres efter ISO 22000-standarder og er egnet til forbrugere og erhvervsmæssige anvendelser, med fleksible emballagemuligheder og uden minimumsafslag.
Hvor kan jeg købe hibiscus te?
Hos Vehgroshop bestiller du nemt denne hibiscus urtete i forskellige emballager. Du får fordel af hurtig levering og et bredt udvalg af te. Denne teform er tilgængelig i bulkemballager. Private label-muligheder er mulige for egne mærker og produktudvikling.
| Varenummer | 61680-conf |
|---|---|
| Produktformål | Hele |
| Ingredienser | Hibiscus |
| Særlige Egenskaber | ØKO |
| Anerkendt landbrugssystem | Burkina Faso, Egypten, Sudan |
| Mærke | Privat etiket |
| HS-Kode | 09109991 |
| Mulighed for Private Label? | Ja |
| Anbefalet brug | Bryg højst 2 til 3 kopper te om dagen |
| Energi (kcal/kJ) | 63 kcal / 264 kJ |
| Fedtstoffer | 0 g (saturated: 0 g) |
| Kulhydrater | 12 g (sugar: 12 g) |
| Fibre | 2 g |
| Proteiner | 2 g |
| Salt | 0 g |