Havreklid Økologisk
Økologisk havreklid med en fin struktur og mild smag. Ideel til nemt at tilføre fibre til morgenmad, yoghurt eller bagværk. Velegnet til daglig brug og fås i forskellige emballager.
- Rig på fibre, egnet til daglig brug
- Alsidig anvendelig i yoghurt, smoothies og bagværk
- Fin struktur og mild smag, nem at forarbejde
Havreklid Økologisk er et alsidigt produkt, som stammer fra det yderste lag af havrekernerne. Disse klid har en fin struktur og en mild smag, hvilket gør det nemt at tilsætte dem til yoghurt, mælk eller andre morgenmadsprodukter.
Hvad er havreklid?
Økologiske havreklid er de spiselige skæl fra det yderste lag af havre. Under forarbejdningen af havregryn adskilles disse klid. Havreklid er finere end havregryn og blandes derfor let i forskellige produkter og bagværk. Derudover indeholder de også mere protein.
Opløselige fibre og uopløselige fibre
Med omkring 30% af den daglige mængde pr. 40 gram er havreklid rige på fibre. Dette produkt indeholder flere opløselige fibre end hvede-klid, mens hvede-klid til gengæld indeholder flere uopløselige fibre.
Forskellen ligger, ud over den kropslige virkning, også i hvordan disse kostfibre opfører sig i fødevarer. Opløselige fibre giver en blød, bindende struktur i yoghurt, grød og smoothies, mens uopløselige fibre giver mere bid og et luftigere resultat i brød og bagværk. På den måde vælger du målrettet den ønskede struktur og kan bevare kontrollen over slutresultatet.
Anvendelse og brug
Havreklid er alsidige og nemme at bruge. På grund af den milde smag passer produktet godt i både søde og salte retter.
-
Tilsæt til yoghurt eller mælk for en hurtig morgenmad
-
Bland i smoothies for ekstra struktur
-
Brug i brød og bagværk
-
Lav en grød med havreklid, mælk og nødder
For at bevare struktur i opskrifterne og gøre dine retter en smule fyldigere, kan du bruge disse havreklid.
Bemærk:
Dette produkt må ikke anvendes som erstatning for en sund livsstil og en afbalanceret og varieret kost.
Ved videresalg af dette produkt skal forbrugeren informeres om den maksimale dosering af produktet.
Glutenholdige kornsorter
Havreklid er, som alle havreprodukter, naturligt glutenfri. Dog kan dette produkt under forarbejdning komme i kontakt med glutenholdige kornsorter.
Hvorfor Økologiske havreklid fra Vehgroshop?
Disse havreklid udvælges og kontrolleres omhyggeligt. Du får gavn af konstant kvalitet, fleksible emballagestørrelser og ingen minimumsbestilling.
Hvor kan jeg købe havreklid?
Du kan nemt købe dette produkt hos Vehgroshop. Bestil direkte og nyd godt af hurtig levering og et bredt sortiment.
| Varenummer | 61640-conf |
|---|---|
| Produktoplysninger | Specsheet |
| Produktformål | Skåret |
| Ingredienser | Havre |
| Indeholder følgende allergener | Hvede |
| Særlige Egenskaber | ØKO |
| Anerkendt landbrugssystem | Finland |
| Mærke | Privat etiket |
| HS-Kode | 11041290 |
| Mulighed for Private Label? | Ja |
| Anbefalet brug | 30–40 gram om dagen |
| Energi (kcal/kJ) | 367 kcal / 1541 kJ |
| Fedtstoffer | 7 g (saturated: 1.2 g) |
| Kulhydrater | 51 g (sugar: 1.5 g) |
| Fibre | 15 g |
| Proteiner | 17 g |
| Salt | 0.01 g |
Oversat fra hollandsk